Mnoho materiálů si žádá správnou a pečlivou péči. To platí i o masivu. V případě, že máte masivní nábytek, je dobré se ještě před jeho nákupem informovat, jak o něj pečovat, aby zůstal co nejdéle hezký a plně funkční. Při správném přístupu má masiv výbornou životnost.

Péči vám nábytek z masivu vrátí svou krásou
Aby byl nábytek z masivu dlouho takový, jako když jste jej koupili, je důležité vybrat mu vhodné místo. Už to je první krok k tomu, jak o něj správně pečovat. Masiv nemá rád velké teplotní výkyvy, proto jej neumisťujte ke zdrojům přímého tepla, ať už jde o krb, kamna nebo třeba radiátory. Všeobecně se doporučuje najít mu místo, kde bude mít pro něj příjemnou teplotu mezi 18 – 23 °C. Pokud nejde o masiv, který toleruje vlhkost, vyhněte se i místům, kde je jí mnoho.
O nábytek ze dřeva pečujte i tím, že jej budete chránit před poškozením při podávání jídla a pití. Horké hrnce patří jen na správnou podložku, stejně jako mokré, orosené sklenice.

Při čištění nábytku se chovejte uvážlivě, vynechte zcela chemikálie a agresivní prostředky. K běžnému čištění používejte jen suchý či pečlivě vyždímaný hadřík, s nímž prach i drobné umazaní hravě odstraníte.
Pravidelně používejte ošetřující přípravky
Aby byly komody, vitríny i postele z masivu a další stále hezké a v sytých barvách, jednou za cca půl roku je ošetřete voskem pro oživení nábytku. Kvalitní produkty navíc zajistí, že bude nábytek odolnější vůči znečištění, odření a bude skvěle vypadat.
V případě, že se chystáte nábytek oživit, je nutné jej nejdříve zbavit mastnoty a znečištění. Ať už se jedná o jídelní stůl nebo jiný typ nábytku, vždy se prostředek nanáší jemnou utěrkou např. z mikrovlákna v tazích po směru vláken dřeva. Krouživé pohyby nepoužívejte, stejně jako žádné jiné, i když vás to k nim možná svádí. Po údržbě nábytku je dobré nechat jej alespoň půl hodiny v klidu.

Ohledně péče o konkrétní typ masivu je dobré se informovat přímo u prodejce, kde nábytek kupujete. Ten přihlédne jak k danému dřevu, tak k jeho účelu a původní povrchové úpravě.